Pogrzeb:
Wymagane dokumenty:
- akt zgonu,
- zaświadczenie o udzielonych przed śmiercią sakramentach (np. od kapelana szpitala).
Ubezpieczenia nagrobków
Kuria Diecezjalna Włocławska informuje, że istnieje możliwość zawarcia pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, a osobami fizycznymi polis dotyczących ubezpieczenia nagrobków.
W tym celu wierni mogą się kontaktować z następującymi oddziałami TUW:
* Oddział we Włocławku, ul. Warszawska 17 tel. 54 231 49 00;
* Oddział w Koninie ul. Wiosny Ludów 21 tel. 63 245 67 23, 63 244 50 18;
* Oddział w Sieradzu ul. Rynek 19 tel. 43 822 33 99
***
Przedstawiamy zasady dotyczące grobów na naszym cmentarzu zgodne z:
państwową Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31.01.1959 r.
oraz przepisami przyjętymi przez Kurię Diecezjalną Włocławską.
- Dysponent grobu to osoba, która opłaciła miejsce grzebalne i jest uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie grobu w imieniu osób posiadających prawo do grobu.
- Prawo do grobu rozumie się przez to określenie zakresu, czyli przedmiotu osobistych i materialnych uprawnień najbliższej rodziny wobec miejsca pochowania bliskiej osoby. Obejmuje to w szczególności dochowanie, przebudowę grobu, ekshumację, postawienie nagrobka i inne czynności z tym związane.
- Prawo do pochowania - rozumie się przez to określenie podmiotów w porządku określonym przez art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, posiadających do pochówku i w konsekwencji do miejsca pochowania osoby bliskiej.
- Zarządca cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza. W związku z powyższym, dysponent grobu decyduje, kto zostanie pochowany w grobie, do którego posiada prawo.